245434

В останні дні в Україні зафіксовано чотири випадки захворювання на ботулізм, один з них – летальний

В останні дні травня на ботулізм захворіло троє киян. Один із них – 41-річний чоловік – помер. Він 25 травня вжив в’яленого ляща.

 

 

В інших двох випадках захворілі кияни також пов’язують хворобу з вживанням риби – тарані та в’яленого коропа. При цьому рибу було придбано у супермаркетах.

Про новий випадок захворювання стало відомо сьогодні – 31-річна мешканка Херсона наразі перебуває у реанімації місцевої лікарні. У Держспоживслужбі також кажуть, що заразилася жінка через рибу – карася з супермаркету.

Виробником зараженої продукції називають ТОВ “ЧУДО-ЮДО” з містa Світловодськ нa Кропивниччині, а виробником продукції ФОП Меркулов A.В.

Але, на жаль, такі історії для України – не дивина. Так, наприкінці квітня на ботулізм захворіли чотири мешканці Запорізької області. Щоправда, рибу купували на стихійних ринках.

Лікарі та експерти б’ють на сполох, адже антитоксичної сироватки в Україні наразі немає.

Depo.ua пропонує коротку пам’ятку про засоби безпеки для українців.

Що таке ботулізм

Ботулізм – це гостре токсико-інфекційне захворювання. Може призвести до тяжких наслідків для організму, аж до летального. Збудник – бактерія Clostridium botulinum, а точніше, – токсин, яка вона виділяє. Самі бактерії широко розповсюджені у грунті та у водоймах. Для накопичення токсину потрібні анаеробні умови – зберігання без доступу повітря.

При харчовому ботулізму інкубаційний період може тривати від кількох годин до десяти діб. На початку захворювання можуть спостерігатися втомлюваність, зниження апетиту, слабкість, сухість у роті. Потім починаються розлади травлення – нудота, блювання, діарея, біль у животі. Також можливі симптоми з боку нервової системи – запаморочення, розмита картинка перед очима, стає важко ковтати і вдихати повітря. Без лікування може розвинутися паралітична кишкова непрохідність – парез кишківника. У найгіршому випадку хворому загрожує зупинка дихання та смерть.

Характерно, що температура при цьому може не підвищуватися, через що люди часто недооцінюють важкість власного стану.

Які продукти особливо небезпечні

В особливій зоні ризику – ковбаса, шинка, в’ялена, копчена або слабо просолена риба, м’ясні, рибні, овочеві, грибні консерви. Токсин руйнується після термічної обробки тривалістю 20 хвилин (натомість сама бактерія може жити у кропі більше шести годин, тому термічна обробка перед консервацією – зовсім не гарантія безпеки). При цьому м’ясо має бути нарізано скибками товщиною не більше 2 сантиметри.

Чи можна визначити наявність токсину на вигляд та смак

У деяких випадках заражена токсином їжа може нічим не відрізнятися від звичайної, не мати підозрілого запаху та смаку. Маркер небезпеки – роздута кришка бляшаної банки або ж помутніння і бульбашки у рідині, в якій зберігаються продукти. Втім, для зараженої консерви це необов’язково.

Свої консерви – завжди безпечні?

Ботулізм може бути і у консервах власного приготування. Особливо, якщо на овочах були залишки грунту. Тому промиванню овочів перед консервацією треба приділяти особливу увагу. Додавання у консерви оцту і лимонного соку знижує ризик розмноження токсинів, але 100%-ї гарантії безпеки не дає. Сіль проти ботулізму взагалі безсила, якщо її вміст у продуктах нижче 18%.

Якщо сумніваєтеся у якості консервів, краще піддати їх термічній обробці безпосередньо перед вживанням.

То може, це випадок, і виробник не винен?

Розвиток ботулізму можливий при порушенні санітарних норм, особливо – при недостатній термічній обробці і недотримання температурних режимів загалом.

Як лікують ботулізм

Основа лікування – введення антитоксичної сироватки, якої в українських лікарнях наразі немає.

Тож хворому промивають шлунок спеціальними розчинами, аби видалити залишки отруєної їжі, вводять водно-сольові розчини і дають антибіотики, які діють на збудник захворювання.

Джерело

Сподобалась новина? Розкажи про це друзям!